Program partnerski Office 365. Część 1 – Jak zostać partnerem

Office 365 podobnie jak inne produkty Microsoft sprzedawany i wdrażany jest we współpracy z Partnerami. Rola partnera w procesie sprzedaży i implementacji rozwiązania jest tu niezwykle istotna. Partner jest zaufanym doradcą, który znając potrzeby klienta pomaga w wyborze odpowiedniego planu (Opisy planów znajdziecie w jednym z wpisów na moim blogu).  Mając odpowiednią wiedzę i doświadczenie, Partner może wykonać na potrzeby klienta odpowiednią analizę pod kątem finansowym, technologicznym i bezpieczeństwa. Partner uczestniczy też w procesie sprzedaży, z czego może mieć konkretne profity i chyba element najważniejszy, wdrożenie, czyli uruchomienie danego rozwiązania i budowa dedykowanych aplikacji.  

Istnieje specjalny program partnerski www.microsoftcloudpartner.com  dedykowany dla rozwiązań Microsoft Online Services w tym dla Office 365. Program ten posiada dwa poziomy partnerstwa zróżnicowane pod kątem wymagań i kompetencji:

 • Podstawowy, Microsoft Cloud Essentials Program
 • Zaawansowany, Microsoft CloudAccelerate

Dowolna firma może dołączyć do programu Microsoft Cloud Program przynajmniej na poziomie podstawowym. Jak to zrobić? Do sprzedaży usług cloud wystarczy zarejestrować się, jako partner Microsoft https://partner.microsoft.com/poland/partner, w tym przypadku wystarczy status partnera zarejestrowanego, link do rejestracji https://partner.microsoft.com/poland/40032508  a następnie na witrynie www.microsoftcloudpartner.com  zarejestrować się jako Cloud Essentials, poniżej opis. Wiąże się to z podpisaniem odpowiedniej umowy, przejściem szkolenia online i zdaniem egzaminu online. Całość powinna potrwać około 1h.

Rejestracja firmy jako sprzedawcy usług Microsoft Online Services

 1. Przygotowujemy dane konta Live ID, które partner wykorzystuje do zarządzania profilem swojej firmy w MPN (użytkownik + hasło)
 2. Logujemy się tym kontem na witrynie http://www.microsoftcloudpartner.com
 3. Wybieramy zakładkę – Get Started a następnie pozycję – Qualify.
 4. Mamy do wykonania 4 czynności:
 5. Przejście szkolenia Online (trzeba je przeklikać inaczej egzamin nawet zdany nie będzie zaliczony)Zdać egzamin z wiedzy na temat rozwiązań Online – odpowiedzi do pytań z egzaminy znajdują się w załączniku
 6. Zaakceptować umowę partnera sprzedającego usługi Online
 7. Pobrać, wypełnić a następnie odesłać skan lub fax z informacjami o koncie bankowym, na które ma być przekazywana marża ze sprzedaży

Korzyści po przystąpieniu do programu:

 • Bezpłatna aktywacja Microsoft Office 365 oraz Microsoft Office Pro Plus dla 250 pracowników firmy na 12 miesięcy. Tylko na wewnętrzne potrzeby partnera Microsoft.
 • Bezpłatna aktywacja CRM Online dla 250 pracowników firmy na 12 miesięcy.
 • Możliwość otrzymywania prowizji ze sprzedaży Office 365.

Aby lepiej zrozumieć rolę partnera w procesie sprzedaży należy przeanalizować dwa podstawowe modele, w których klient może dokonać zakupu Office 365, model w zakupie bezpośrednim i w Programie licencji grupowych Enterprise Agreement.

W modelu przy zakupie bezpośrednim klient lub partner w imieniu klienta zamawiają usługę Office 365 przez stronę www.office365.pl lub przez odpowiednio przygotowana stronę Partnera z wygenerowanymi odpowiednimi linkami. Całość zamówienia odbywa się drogą elektroniczną. Co najważniejsze końcową umowę klient podpisuje z Microsoft Irlandia i to Microsoft Irlandia będzie wystawiało klientowi faktury za usługę? Jeśli podczas zamówienia zostanie wpisany numer VAT kwota faktury nie jest obciążana podatkiem VAT, w tym przypadku klient odprowadza podatek VAT w Polsce.

Partner, który jest przypisany do subskrypcji klienta, czyli zakupu którego dokonał klient, tzw. Partner of Record, otrzymuje z tego tytułu prowizję sprzedażową. Wystarczy być partnerem na poziomie Cloud Essential, aby mieć możliwość otrzymywania prowizji.  Prowizja ta wynosi odpowiednio,

 • W pierwszym roku 18% wartości kontraktu rocznego
 • W każdym kolejnym 6% wartości kontraktu rocznego

Aby dowiedzieć się o obowiązujących promocjach lub innych dodatkowych prowizjach wynikających ze sprzedaży usług Microsoft Online Services należy skontaktować się ze swoim opiekunem w Microsoft.

W modelu zakupu Office 365 w Programie licencji grupowej  Enterprise Agreement, obowiązują podobne warunki zakupu jak w przypadku produktów klasycznych. Różnica polega na tym, że jeśli umowa składa się jedynie z produktów Online nie ma konieczności standaryzacji, czyli objęcia produktami wszystkich komputerów kwalifikowanych w firmie. Jedynym wymogiem jest minimalna ilość 250 użytkowników dowolnego planu E lub kombinacji planów.  Klient w tym przypadku podpisuje umowę z odpowiednim Partnerem LAR (Large Account Reseller) i w cyklach rocznych partner fakturuje klienta. W tym przypadku Partner z kompetencją Cloud Essential o ile nie jest LAR nie może sprzedać usługi, może być natomiast przypisany do subskrypcji klienta tzw. Partner of Record, i mieć z tego również dodatkowe korzyści, a by uzyskać więcej szczegółów należy skontaktować się z Państwa opiekunem w Microsoft.

W kolejnej części dowiecie się więcej jak aktywować subskrypcję partnerską jak wygenerować linki do testowania i sprzedaży na własną witrynę oraz co to jest Partner Dashboard.

Jarosław Sokolnicki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s