Udostępnienie witryn programu SharePoint Online użytkownikom zewnętrznym z wykorzystaniem adresu email

Usługa Office 365 SharePoint Online została wyposażona w moduł extranetowy pozwalający na dostęp do witryn programu SharePoint Online użytkowników zew. z wykorzystaniem adresów email

Osoby, które muszą mieć dostęp do zawartości witryny lub współpracować z innymi za jej pomocą, ale nie mają swoich kont użytkowników w danej subskrypcji usługi SharePoint Online, to tak zwani „użytkownicy zewnętrzni”. Użytkownikami zewnętrznymi mogą być na przykład dostawcy lub klienci. Przy użyciu funkcji udostępniania pocztą e-mail można udzielić dostępu do witryn programu SharePoint Online użytkownikom zewnętrznym. Jak to działa?

Jeżeli mamy aktywna subskrypcję SharePoint Online administratorzy zbiorów witryn mogą włączyć funkcję udostępniania pocztą e-mail dla poszczególnych zbiorów. Po włączeniu funkcji udostępniania pocztą e-mail administratorzy zbiorów witryn mogą za jej pomocą zapraszać użytkowników zewnętrznych do pracy w danej witrynie. Zaproszenia z udzieleniem uprawnień do korzystania z witryny dla użytkowników zewnętrznych można wysyłać na dowolne adresy e-mail, np. @hotmail.com.

Przy pierwszej próbie zalogowania użytkownika zewnętrznego w danej witrynie zostanie wyświetlony monit o podanie lub utworzenie konta usługi Windows Live. Nie oznacza to konieczności używania konta usługi Hotmail. Jest to po prostu sposób uwierzytelniania użytkowników w usłudze SharePoint Online na potrzeby korzystania z witryny programu SharePoint. Dokładną instrukcję, w jaki sposób wałczyć funkcje udostępniania i nią zarządzać można znaleźć pod adresem.

Licencje PAL Partner Access Licencje, bo tak się w istocie nazywają charakteryzują się:

  • Licencje PAL są nieodpłatne a ich ilość jest uwarunkowana posiadanym planem Office 365, dla planu P1 500 dla planów E 10 000.
  • Uprawnienia do zawartości witryny są przyznawane przez administratora witryny i mogą to być Read, Contribute, lub Owner.
  • Użytkownik z prawami właściciela może przydzielać PAL innym użytkownikom
  • Użytkownicy wykorzystujący licencję PAL (użytkownicy zewnętrzni) mogą czytać dokuenty z wykorzystaniem Office Web Apps a le nie mogą edytować, do edycji wymagana jest lokalnie zainstalowana wersja pakietu Office
  • Nie działają witryny osobiste
  • Użytkownicy mogą być zapraszani za pomocą dowolnego adresu e-mail, który jest zarejestrowany w LiveID systemu

Można podejrzeć listę użytkowników którzy są w posiadaniu licencji PAL. Należy użyć następującej składni:

https://<tenant>.sharepoint.com/sites/<site>/_layouts/people.aspx?MembershipGroupId=0

np.

https://sokolnicki.sharepoint.com/sites/knowledge/_layouts/people.aspx?MembershipGroupId=0

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s