Cyfryzacja w produkcji dóbr podstawowych i zaawansowanych

Opracowanie na podstawie raportu McKinsey&Company „Cyfrowa Polska” materiałów firmy Microsoft oraz przy współpracy z firmami wytwarzającymi dedykowane rozwiązania informatyczne dla przemysłu. 

Wstęp

cyfryzacja-procesow-w-przemysle

Według szacunków McKinsey w najbliższym dziesięcioleciu cyfryzacja powinna zwiększyć wartość dodaną tego sektora w Polsce o 11-19 proc., co może przełożyć się na 5,6-9,4 mld euro. Sektor produkcji w Polsce dzieli się na dwa segmenty: przedsiębiorstwa, których proces produkcji jest niezautomatyzowany, oraz te, których proces został zautomatyzowany i może być poddany cyfryzacji. Pierwsza grupa firm musi uporać się z malejącym znaczeniem swojej głównej przewagi, czyli niższych kosztów pracy. Automatyzacja może być konieczna do utrzymania konkurencyjności na rynkach lokalnych i globalnych. Na tę kwestię można również spojrzeć jak na unikalną szansę. Przedsiębiorstwa w Polsce mogą przeskoczyć konkurentów, którzy już zautomatyzowali produkcję, stawiając jednocześnie na automatyzację i cyfryzację. Bardziej zaawansowane przedsiębiorstwa mogą kontynuować optymalizację procesu produkcji, wykorzystując możliwości, jakie daje cyfryzacja. Wartość dodana w sektorze może wzrosnąć głównie dzięki wspomaganemu cyfrowo zarządzaniu produkcją i logistyką, wykorzystaniu modeli predykcyjnych w utrzymaniu ruchu oraz inteligentnym procesom zapewniania jakości.

Wspomagane cyfrowo zarządzanie produkcją i logistyką

Cyfryzacja może wspierać producentów w bardziej precyzyjnym przewidywaniu popytu i dostarczać im szczegółowych informacji na temat stopnia wykorzystania aktywów produkcyjnych. Obecnie menedżerowie mają dostęp do wyników historycznych na podstawie danych o wielkości produkcji w zakładach. Wprowadzenie kokpitu menedżerskiego z zaawansowanymi narzędziami analitycznymi pozwala na zmianę z zarządzania wynikowego na zarządzanie oparte na ciągłym przewidywaniu wykorzystania zasobów. Takie podejście umożliwia budowanie wiarygodnych krótkoterminowych prognoz. Zaawansowana analityka umożliwia również precyzyjne przewidywanie popytu nawet w podziale na poszczególne sklepy. Dzięki wspomaganemu cyfrowo sterowaniu produkcją linia produkcyjna może działać z większą elastycznością, np. wytwarzać krótkie, zindywidualizowane produkty. Obecnie w branży dominuje podejście „one-piece-flow”, dzięki któremu łatwiej sprostać mniejszym zamówieniom i dostosować się do popytu. Kolejnym krokiem może być planowanie produkcji wspomagane cyfrowo. Dzięki zaawansowanym narzędziom analitycznym zarządzanie wydajnością zasobów może być bardziej efektywne. Cyfryzacja pomaga także w optymalizacji zapasów. Obecnie wiele przedsiębiorstw boryka się z ich nadmiernym poziomem. Zarządzanie zapasami w oparciu o modele predykcyjne (prognozujące popyt), zgodnie z zasadą „just-in-time”, może pozwolić na ograniczenie kapitału obrotowego i uzyskanie wyższej marży.

Utrzymanie ruchu oparte na modelach predykcyjnych

Podłączenie maszyn i urządzeń do jednego systemu umożliwia centralną kontrolę i programowanie, które ogranicza liczbę niesprawnych urządzeń. Zwiększa się dyspozycyjność linii produkcyjnych, występuje mniej awarii i tym samym wzrasta przerób.

Inteligentne procesy zapewniania, jakości

Obecne podejście do zapewnienia jakości nastawione jest na wyeliminowanie wadliwych towarów z danej partii. Inteligentne podejście koncentruje się na analizie procesu produkcji, dzięki której można zidentyfikować pierwotną przyczynę powstania wadliwego produktu. Jego efektywne zastosowanie może znacząco podnieść jakość już na etapie produkcji.

Dźwignie cyfryzacji w produkcji dóbr podstawowych  i zaawansowanych

Aby zaadresować cyfrowo wybrany proces lub procesy w produkcji i przemyśle wymaga to zastosowania odpowiedniej platformy i dedykowanych rozwiązań. Rozwiązania te stanowią połączeniem warstwy aplikacji z warstwą sprzętową.

procesy-w-produkcjiRys. 1 Mapa procesów w produkcji

Na rysunku 1 przedstawiono mapę procesów w produkcji, natomiast na rysunku 2 zmapowano jak platforma Microsoft może cyfrowo wspierać wybrane procesy.

platforma-microsoft-zmapowana-na-procesy-w-produkcjiRys. 2 Mapowanie platformy Microsoft na procesy w produkcji

Na bazie platformy można zbudować dedykowane rozwiązania do cyfryzacji wybranych elementów procesu lub całych procesów. Przykładem może być platforma Internetu Rzeczy (IoT), która może być wykorzystana między innymi do budowy rozwiązania do cyfryzacji  monitorowania procesów produkcji.

W tabeli poniżej przedstawiono wybrane rozwiązania niezależnych producentów oprogramowania do cyfryzacji procesów w produkcji.

Proces Opis Dostępne rozwiązanie
Wspomagane cyfrowo zarządzanie produkcją i logistyką

Wykorzystanie kokpitu menedżerskiego z zaawansowanymi narzędziami w celu zarządzania planowaniem produkcji oraz wydajnością zasobów. Przyjęcie zasady „just-in-time” w zarządzaniu zapasami opartej na modelach predykcyjnych

TMS Apollo pozwala m.in. na zarządzanie zleceniami spedycyjnymi (FTL/drobnica), tworzenie i planowanie tras przewozów umożliwiający łączenie ładunków, przepięcia, przeładunki w magazynach, a także obsługę przewozów intermodalnych (prom/pociąg na trasie), obsługę operacji magazynowych w tym na kolektorach danych, rozliczanie usług transportowych, kierowców, pojazdów oraz obsługę ADR i wyliczanie punktów transportowych.

Simple Ligistic to rozwiązanie pozwalające na ciągłe monitorowanie przewożonego ładunku. Zaczynając od pakowania, przez magazynowanie, transport, po rozładunek.

Zenon Oprogramowanie zenon do automatyki przemysłowej

Rozwiązania HMI/SCADA dla automatyki przemysłowej do monitoringu i kontroli.

Niezależnie czy zenon używany jest jako narzędzie kontroli, wizualizacji czy nadzoru systemów automatyki łatwo integruje się z istniejącą infrastrukturą zapewniając przyjazny interfejs użytkownika oraz bezpieczeństwo danych

Zdalne utrzymanie ruchu oparte na modelach predykcyjnych Przyjęcie procesu utrzymania ruchu i centralnego programowania w celu połączenia maszyn i urządzeń. W efekcie zwiększa się dyspozycyjność linii produkcyjnych oraz spada liczba awarii Elmodis umożliwia optymalizację pracy maszyn przemysłowych napędzanych silnikami elektrycznymi. System pozwala na przewidywanie momentu wystąpienia awarii oraz obniżanie kosztów zużywanej energii.

Sensorberg umożliwia współpracę agencji reklamowych, brandów, dostawców usług oraz właścicieli budynków w celu współdzielenia i monetyzacji infrastruktury beaconowej.

RNT Molos, zdalny monitoring infrastruktury przemysłowej. Wykrywanie i alarmowanie przekroczeń wielkości pomiarowych. Graficzne odwzorowanie procesów przemysłowych. Wykrywanie i zapobieganie awarii, optymalizacja

APA VisionBMS ciągłe monitorowanie danych procesu technologicznego (np. temperatura, ciśnienie, szybkość pracy linii, itp.), akwizycja danych procesu technologicznego, harmonogramowanie przeglądów i remontów, powiadamianie za pomocą wiadomości SMS lub e-mail o konieczności przeglądu maszyny

ICONICS jest światowym liderem wśród producentów oprogramowania do wizualizacji i automatyki. Rozwiązania ICONICS poprawiają wydajność, pozwalają zmniejszyć czas i koszty operacyjne integracji i optymalizacji wykorzystanych aktywów. ICONICS spełnia trudne wyzwania w branży motoryzacyjnej, automatyki budynków, żywności i napojów, infrastruktury rządowej, produkcji, przemyśle petrochemicznym i farmaceutycznym, odnawialnych źródeł energii, usług komunalnych, w wodociągach i przemyśle ścieków.

Zenon Oprogramowanie zenon do automatyki przemysłowej

Rozwiązania HMI/SCADA dla automatyki przemysłowej do monitoringu i kontroli.

Niezależnie czy zenon używany jest jako narzędzie kontroli, wizualizacji czy nadzoru systemów automatyki łatwo integruje się z istniejącą infrastrukturą zapewniając przyjazny interfejs użytkownika oraz bezpieczeństwo danych

Inteligentne procesy zapewniania jakości Analiza procesu produkcji w celu eliminacji przyczyn wadliwych produktów APA VisionBMS ciągłe monitorowanie detali produktu, porównywanie ich z założonymi normami, zbieranie informacji o ilości wadliwych produktów, możliwość powiązania on-line jakości produkcji z danymi procesu technologicznego, możliwość współpracy z zewnętrznymi systemami jakości (integracja wykonywana na zamówienie)

Adaptive Vision Tworzone przez inżynierów systemy, oparte na produktach Adaptive Vision, znajdują zastosowanie m.in. w parkach rozrywki i spalarniach śmieci. Wykorzystywane są również w kontroli jakości w procesach produkcji oraz przy weryfikacji montażu układów elektrycznych.

Zenon Oprogramowanie zenon do automatyki przemysłowej

Rozwiązania HMI/SCADA dla automatyki przemysłowej do monitoringu i kontroli.

Niezależnie czy zenon używany jest jako narzędzie kontroli, wizualizacji czy nadzoru systemów automatyki łatwo integruje się z istniejącą infrastrukturą zapewniając przyjazny interfejs użytkownika oraz bezpieczeństwo danych

Pobierz dokument pdf

cropped-logofalcon6.png

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s